کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود به حساب کاربری  )
سبد خرید (0)
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول
 • 160
 • 63 مرتبه
نحوه نگهداری ویدئو پروژکتور در خانه

نحوه نگهداری ویدئو پروژکتور در خانه

1402/02/30

وجود ویدئو پروژکتور در خانه حس رفتن به سینما را به شما القا می‌کند و به همین دلیل، بسیاری از مردم از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای تلویزیون خود استفاده می‌کنند. اما قبل از انجام این کار، بسیاری از مردم نمی‌دانند چگونه از آن‌ها نگهداری کنند تا زمان بیشتری دوام بیاورند.

از این رو، در این مقاله نحوه نگهداری ویدئو پروژکتور در خانه را شرح خواهیم داد. اگر شما هم در خانه پروژکتور دارید و دوست دارید برای مدت طولانی در کنار شما بمانند و مانند روز اول کار کنند، با ما همراه باشید.

 

نحوه نگهداری ویدئو پروژکتور

با رعایت نکاتی که در ادامه توضیح خواهیم داد، می‌توانید به راحتی از ویدئو پروژکتور  خود مراقبت کنید:

 

قبل از استفاده از پروژکتور، گرد و غبار را بررسی کنید

قبل از استفاده از ویدیو پروژکتور باید در نظر داشته باشید که دستگاه شما کاملا آماده استفاده است. اولین قدم نیز اطمینان از تمیزی پروژکتور خانگی است. برای کسانی که قصد استفاده روزانه از پروژکتور خود را ندارند یا پس از خرید برای مدت طولانی از آن استفاده نمی‌کنند، پیشنهاد می‌شود که ویدئو پروژکتور خود را در یک کیسه ضد گرد و غبار قرار دهند. این امر به جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و سایر ذرات به داخل شاسی پروژکتور کمک می‌کند، که ممکن است به نوبه خود بر عملکرد داخلی ویدئو پروژکتور و منبع نور آن و در نتیجه ویدئویی که ویدیو پروژکتور تولید می‌کند، تاثیر بگذارد.

اصول نگهداری از ویدئو پروژکتور

برای تمیز کردن نمای بیرونی پروژکتور، ابتدا مطمئن شوید که پروژکتور از هر منبع برقی جدا شده باشد. سپس از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن شاسی پروژکتور استفاده کنید. از هیچ گونه مواد پاک کننده استفاده نکنید. فقط با آب پارچه خود را مرطوب کنید.

هنگام تمیز کردن پروژکتور، پانل‌های پلاستیکی را با پارچه پاک کنید. برای قطعات شیشه‌ای، به ویژه لنز، فقط از پارچه میکروفیبر، قلم لنز یا دمنده استفاده کنید.

 

در حین استفاده، مطمئن شوید که تنظیمات درست است

هیچ یک از دریچه های بیرونی ویدئو پروژکتور را مسدود نکنید. چرا که مسدود شدن دریچه‌ها سبب داغ شدن دستگاه می‌شود. سعی کنید هنگام استفاده به هیچ عنوان این کارها را انجام ندهید؛ قرار دادن پروژکتور روی میز قهوه شلوغ، مبل یا تخت. ویدئو پروژکتور همچنین نباید در یک فضای بسته مانند قفسه کتاب یا کشو قرار گیرد، که ممکن است جریان مداوم هوای مورد نیاز برای خنک کردن ویدئوپروژکتور را مختل کند.

راهنمای تمیز کردن ویدئو پروژکتور

اگر هر زمانی در حین استفاده پروژکتور شما صدای غیرعادی یا صداهایی شبیه ترک خوردن/شکستن تولید کرد، فورا پروژکتور را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید.

 

بررسی کردن تصویر یا ویدئویی که پخش می‌کند

راه دیگری برای مراقبت از ویدئو پروژکتور خانگی این است که در حین استفاده، به تصویر یا ویدئویی که در حل پخش است، دقت کنید. اگر کیفیت تصویر ایده‌آل نیست، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

بررسی کنید که روشنایی تصویر چگونه است؛ خیلی کم یا زیاد است. در این صورت، منوی روی صفحه پروژکتور را باز کنید و ساعات نوشته شده روبری گزینه لامپ پروژکتور را بررسی کنید و سپس مشکل را به نمایندگی یا شرکت سازنده گزارش دهید.

نحوه نگهداري ويدئو پروژكتور خانگي

تصویر دارای آثار کثیفی یا لک است؛ اگر چنین است، ابتدا از یکی از ابزارهای تمیزکننده ذکر شده در بخش قبل برای تمیز کردن لنز پروژکتور استفاده کنید. اگر این مشکل را حل نکرد، با فروشگاه یا نمایندگی تماس بگیرید.

به طبیعی بودن رنگ تصویر دقت کنید؛ اگر رنگ تصویر با رنگی که قبلا از ویدئو پروژکتور می‌دیدید مطابقت ندارد، از تصویر عکس بگیرید و با فروشگاه آی پروژکتور تماس بگیرید.

 

پس از اتمام کار، لامپ را بررسی کنید

پس از اتمام کارتان با ویدئو پروژکتور نیز اقداماتی وجود دارد که حتما باید آن‌ها را انجام دهید. با رعایت این نکات می‌توانید مطمئن شوید که دفعه بعد پروژکتور شما به درستی کار خواهد کرد:

پس از خاموش شدن برق، قبل از اینکه پروژکتور را از منبع برق جدا کنید، مدتی زمان دهید تا سیستم خنک شود. این امر به شما کمک خواهد کرد که از سلامت لامپ تصویر ویدئو پروژکتور مطمئن شوید.

چگونه از ویدئو پروژکتور خود در برابر آسیب دیدن مراقبت کنید

حتی پس از خنک شدن، لامپ پروژکتور را لمس نکنید. این امر به این دلیل است که روغن و اثر انگشتان شما می‌تواند بر روی لامپ باقی بماند که ممکن است دفعه بعد روی سطح بسوزد و در نتیجه مانع از عملکرد صحیح ویدئو پروژکتور خانگی شود.

اگر قصد ندارید برای مدتی از پروژکشن استفاده کنید، پروژکتور را از منبع تغذیه جدا کنید.

 

مراقبت منظم و نکات دیگر

فراتر از نکات داده شده در بالا، پیشنهاد می‌شود که دیتا پروژکتور خود را حداقل سالی یکبار تمیز کنید. این کار اگر در کنار مراحل نگهداری ذکر شده انجام گیرد، به کاهش احتمال خرابی پروژکتور، بهبود کیفیت تصویر پروژکتور و حفظ طول عمر پروژکتور و از آن مهم‌تر لامپ تصویر آن کمک می‌کند. در اینجا چند نکته مرتبط دیگر وجود دارد که به طور مشابه به نگهداری از ویدئو پروژکتور شما کمک می‌کند:

مراقبت از دیتا پروژکتور

فقط از لوازم جانبی برق که به طور خاص توسط سازنده تعیین شده است، مانند سیم برق سه شاخه‌ای، استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که از کدام لوازم جانبی استفاده کنید، با فروشنده محلی یا برق محلی خود تماس بگیرید.

 

سیم برق را با دست خیس لمس نکنید.

ویدئو  پروژکتور خود را به هر دوشاخه‌ای وصل نکنید. این به جلوگیری از خطر آتش سوزی یا شوک الکتریکی کمک می‌کند.

 

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد لامپ تصویر خراب است

لامپ‌های دیتا پروژکتور با از دست دادن قدرت و افزایش فشار در داخل لامپ به تدریج توانایی پخش تصویر خود را از دست می‌دهند. لامپ به شکل ظریفی کم نور می‌شود که همین امر تاثیر مخربی بر نمایشگر و پروجکشن خواهد داشت.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد لامپ تصویر خراب است

زمانی که کم نور شدن تصویر محسوس شد باید لامپ را تعویض کنید. پروژکتور شما ممکن است یک ساعت شمار داشته باشد که به شما امکان می‌دهد بدانید چه زمانی لامپ باید تعویض شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ویژگی، راهنمای پروژکتور خود را مرور کنید. برخی از پروژکتورها دارای فیلتر هوا هستند. هدف از فیلتر هوا جلوگیری از تجمع گرد و غبار در داخل پروژکتور است. تجمع گرد و غبار از جریان هوا جلوگیری می‌کند و این می تواند از خنک شدن پروژکتور در طول کار آن جلوگیری کند. اگر این گرما به طور موثر دفع نشود، ممکن است به پروژکتور آسیب برساند یا طول عمر لامپ را کاهش دهد. به همین دلیل است که هنگام تعیین محل نصب پروژکتور خود باید به نیاز به جریان هوای کافی توجه شود.

 

اهمیت نگهداری درست از ویدئو پروژکتور

نگهداری صحیح و منظم برای طول عمر و عملکرد پروژکتور بسیار مهم است. مانند هر ابزار فنی دیگری، هر چه بیشتر به از آن‌ها مراقبت کنید، کار خواهد کرد. می‌توانید به آن به چشم ماشین خود نگاه کنید. برای اینکه بهترین کار را انجام دهد نیاز به بررسی های گاه به گاه و تنظیم دقیق دارد.

اهمیت نگهداری درست از ویدئو پروژکتور

بنابراین، مطمئن شوید که پروژکتور خود را حداقل یک بار در سال، به طور ایده‌آل فصلی، سرویس و بررسی خواهید کرد. با این کار می‌توانید مطمئن شوید که کیفیت تصویر روشن‌تر و واضح‌تر خواهد بود، از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری می‌کند و طول عمر پروژکتور شما را افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، واقعا هیچ دلیلی وجود ندارد که تعمیر و نگهداری پروژکتور را جدی نگیرید!

پروژکتورها معمولا قطعات دستگاه هایی نسبتا بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند. درواقع، تنها مشکلی که ممکن است بعدها برای ویدئو پروژکتور شما پیش بیاید تعویض لامپ‌ها و تمیز کردن فیلترها است. بسیاری از پروژکتورهای DLP از فیلتر استفاده نمی‌کنند. با این پروژکتورها، مهم است که آن‌ها را در محیطی عاری از گرد و غبار نگهداری کنید تا از گرم شدن بیش از حد آن‌ها جلوگیری شود.

 

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
 • شرفی

  1402/03/09 10:39:42
  • 0
  • 0
  فیلتر دستگاه هایی مثل اپسون چند مدت یکبار باید عوض بشه یا بسته به دستگاه و مدل فرق داره من اپسون w51 دارم ممنون میشم راهنمایی کنین
 • عباسی

  1402/03/01 10:57:13
  • 0
  • 0
  دمای محیطی مناسب برای استفاده از پروژکتور چقدر باشه خوبه؟

تحویل سریع

آخرین مقالات

لیست قیمت و مشخصات ویدئو پروژکتور

مزایا و معایب ویدئو پروژکتور DLP

انواع لامپ ویدئو پروژکتور

نحوه اتصال آیفون به ویدئو پروژکتور

از کجا ویدئو پروژکتور خوب بخریم؟

همه چیز در مورد ویدئو پروژکتور سه بعدی

بهترین ویدئو پروژکتورهای هوشمند سال 2022

معرفی ویدئو پروژکتورهای جیبی برای موبایل

کاربرد کابل MHL

ویدئو پروژکتور جیبی برای چه مکان هایی مناسب است؟

بررسی بهترین ویدئو پروژکتورهای بازی


10 ویدئو پروژکتور سه‌بعدی پرفروش سال 2022

نمایشگرهای لمسی

REC 709  چیست؟

راهنمای انسی لومنز در ویدئو پروژکتور

واحدهای سنجش شدت روشنایی

راهنمای تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید برد هوشمند

10 ویدئو پروژکتور کلاسی پرفروش سال 2021
 

10 ویدئو پروژکتور برتر اتاق کنفرانس

10ویدئو پروژکتور سینمای خانگی پرفروش سال 2021

کاربردهای ویدئو پروژکتور

چگونه با ویدئو پروژکتور تلوزیون ببینیم؟

برعکس کردن تصویر ویدئو پروژکتور

 
 
 

ویدئو پروژکتور اپسون

معرفی جدیدترین ویدئو پروژکتور 4K لیزری

CineBeam ال جی با فناوری اولترا شورت ترو در CSE 2019

ویدئو پروژکتور P1 Smart 4K اپتما در نمایشگاه CES 2019

پرده برداری شیائومی از Mi Home Projector Lite

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور کلاسی متناسب با نیاز و بودجه شما

مزایا و محدودیت های فناوری 3LCD

آشنایی با شرکت پاناسونیک

آشنایی با شرکت ژاپنی ان ای سی (NEC)

بهبود چشم گیر کیفیت ویدئو پروژکتور های 4K اولترا HD

ویدئو پروژکتورهای لیزری اپسون

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی 2100 و 2150 اپسون

چگونه طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور را افزایش دهیم؟

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای تماشای فیلم در فضای باز(سینمای روباز)

ویدئو پروژکتورهای سه بعدی چه مزایایی دارند؟

انتخاب ویدئو پروژکتور برای مساجد

تاریخچه شرکت اپسون

درگاه ها و کابل های قابل اتصال به ویدئو پروژکتور

تاریخچه شرکت بنکیو

ویدئو مپینگ چیست؟

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

تکنولوژی 3LCD چیست؟

 

 آی پروژکتور، اولین فروشگاه اینترنتی ویدئو پروژکتور در ایران

آی پروژکتور به عنوان اولین فروشگاه اینترنتی ویدئو پروژکتور در ایران فعالیت خود را در سال 1393 آغاز نمود. آی پروژکتور زیر مجموعه شرکت «آرمان فراز تابان» است که با شماره ثبت 550500 در اداره ثبت اسناد شهر تهران به ثبت رسیده است.

در آی پروژکتور سعی کرده ایم با ایجاد تنوع بالا، قیمت مناسب و امکان مقایسه و بررسی انتخاب را برای مشتریان راحت نماییم. همچنین تلاش کرده ایم با اخذ مجوزهای مختلف اعتماد مشتریان را جلب نموده تا با خیال راحت راحت اقدام به خرید اینترنتی ویدئو پروژکتور نمایند. آی پروژکتور نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش برندهای مطرح ویدئوپروژکتور از جمله اپسون، پاناسونیک، اپتما، بنکیو، ویوسونیک، شیائومی و ... می باشد و کالا را مستقیم و بدون هیچ واسطه ای به دست مشتریان نهایی ویدئو پروژکتور می رساند.