کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت‌ نام  / ورود به حساب کاربری  )
سبد خرید (0)
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول
  • 114
  • 880 مرتبه
آنچه باید در مورد ویدئو پروژکتورهای سه‌بعدی بدانید

آنچه باید در مورد ویدئو پروژکتورهای سه‌بعدی بدانید

1401/01/17

ارائه مطالب که دارای انواع جدول، تصویر، نمودار و... باشد بسیار راحت‌تر است؛ زیرا این ابزار همه اطلاعات موردنظر را راحت‌تر به بیننده انتقال می‌دهند. درگذشته معمولا برای ارائه مطالب موردنظر از تخته‌سیاه و تخته وایت برد استفاده می‌شد که استفاده از آنها بسیار وقت‌گیر و چالش‌برانگیز بود. امروزه استفاده از ویدئو پروژکتورهای سه‌بعدی باعث افزایش کیفیت ارائه مطالب می‌شود. در ادامه ابتدا پاسخ سوال ویدئو پروژکتور چیست را می‌دهیم، سپس به معرفی ویژگی‌های این دستگاه می‌پردازیم. 

 

ویدئو پروژکتور سه‌بعدی چیست؟

ساختار داخلی ویدئو پروژکتور مانند یک دوربین است؛ اما در جهت عکس آن کار می‌کند، به عبارت دیگر نور را از لنز خود به سمت بیرون ارسال می‌کند. درگذشته انواع ویدئو پروژکتور با تصویر دوبعدی تولید و به بازار عرضه می‌شدند اما با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه، امروزه ویدئو پروژکتورهای سه‌بعدی جایگزین آنها شده‌اند. برای مشاهده تصویر خروجی این نوع ویدئو پروژکتور، باید از عینک‌های مخصوص استفاده کنید. چیزی که تصویر این نوع ویدئو پروژکتور را با سایر دستگاه‌ها پخش‌کننده تصویر سه‌بعدی متمایز کرده، نوع عینک مورداستفاده در آن است. به‌عنوان‌مثال در سالن‌های سینمای سه‌بعدی از عینک‌های پلاریزه پسیو استفاده می‌شود که در برابر عینک این پروژکتور (عینک اکتیو)، قیمت بسیار پایینی دارند و تصاویری باکیفیت پایین‌تر به نمایش می‌گذارند.

ویدئو پروژکتور سه بعدی چیست

 

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

نمایش تصویر سه‌بعدی توسط مانیتور و تلویزیون‌های LCD و LED با ویدئو پروژکتور سه‌بعدی به‌صورت مشابه انجام می‌شود که همه دستگاه‌ها در هرلحظه، دو تصویر روی نمایشگر ایجاد می‌کنند. به‌طورکلی درک خوبی از مشاهده دو تصویر در یک قاب برای بیننده به دست نمی‌آید؛ اما اگر از عینک مخصوص استفاده کنید، یک تصویر واضح باکیفیت مناسب را مشاهده می‌کنید. تصویر ویدئو پروژکتور در مقایسه با تصویر حاصل از سایر پخش‌کننده‌های تصویر سه‌بعدی متفاوت است که در ادامه به جزئیات آن اشاره می‌کنیم.

مقایسه ویدئو پروژکتور با تلویزیون

بزرگ‌ترین برتری ویدئو پروژکتور خانگی نسبت به تلویزیون سه‌بعدی، در ابعاد تصویر آن است. یک پروژکتور قادر است که تصویری با ابعاد 150 اینچ ایجاد کند که تقریبا 3 برابر اندازه بزرگ‌ترین تلویزیون سه‌بعدی است؛ این تصویر یعنی فضایی به طول 2 الی 3 متر که تماشای فیلم یا انجام انواع گیم را بسیار جذاب می‌کند.

در تلویزیون‌های خانگی سه‌بعدی، برای وضوح تصویر از عینک‌های مخصوص پسیو استفاده می‌شود که عینک Passive کیفیت لازم برای ایجاد یک تصویر سه‌بعدی بدون نقص را ندارد. در پروژکتور سه‌بعدی برای مشاهده تصویر سه‌بعدی از عینک اکتیو شاتر استفاده می‌شود؛ اما این عینک سه بعدی با سایر عینک‌های دستگاه‌های پخش تصویر سه‌‌بعدی کاملا متفاوت است. عینک Active Shutter که بدون استفاده از سیم به پروژکتور متصل می‌شود، قدرت تشخیص بالایی در انتخاب تصویر درست برای هر چشم دارد. این عینک قادر است تشخیص دهد که کدام‌یک از تصاویر برای چشم چپ و کدام یک برای چشم راست مناسب است.

جابه‌جایی سریع تصاویر در پخش نیز، هیچ تاثیر منفی در عملکرد عینک نمی‌گذارد؛ به همین دلیل قیمت آن نسبت به سایر عینک‌ها بالاتر است. درنهایت فرد با استفاده از عینک Active Shutter یک تصویر سه‌بعدی واضح را می‌بیند.

 

چند نوع ویدئو پروژکتور سه‌بعدی وجود دارد؟

3 روش مختلف برای استفاده از ویدئو پروژکتور و مشاهده تصاویر سه‌بعدی وجود دارد که هریک مزیت‌های مربوط به خود را دارند. در ادامه شما را با این روش‌ها آشنا می‌کنیم.

Direct 3D

در روش سه‌بعدی مستقیم باید ویدئو پروژکتور سه‌بعدی را با استفاده از کابل HDMI 1.4 به پخش‌کننده بلوری متصل کرد تا تصویر موردنظر نمایش داده شود. لازمه مشاهده این تصاویر، استفاده از عینک سه‌بعدی مخصوص است. در این روش می‌توانید با استفاده از ویدئو پروژکتور، انواع بازی‌های سه‌بعدی از دستگاه مختلف را پخش کنید.

ویدئو پروژکتور Direct 3D

 

nVidia 3D Vision

در این روش باید حتما از کامپیوتری استفاده کنید که کارت گرافیک نصب‌شده روی آن nVidia 3D vision باشد. وسیله ضروری بعدی، کیت nVidia 3D vision شامل عینک Active و فرستنده است. وظیفه فرستنده ذکرشده این است که سیگنال‌های دریافتی را بررسی کرده و به عینک دستور دهد که هر تصویر را برای کدام چشم پخش کند. اگر امکانات لازم را داشته باشید، می‌توانید از این روش برای پخش انواع عکس‌های سه‌بعدی که با دوربین سه‌بعدی گرفته‌شده‌اند، بازی‌های سه‌بعدی و فیلم‌ها سه‌بعدی استفاده کرده و از آنها بیشتر لذت ببرید.

ویدئو پروژکتور nVidia 3D Vision

 

DLP Link

DLP Link نوعی فناوری است که مدت زیادی از ظهور آن نگذشته، آخرین روش جهت مشاهده تصاویر با استفاده از ویدئو پروژکتور تلویزیون دار است. در این روش عینک برای کمک به بهبود کیفیت پخش تصویر سه‌بعدی، به فرستنده نیاز ندارد. سیگنال رمزگذاری شده موجود در پروژکتور به عینک دستور می‌دهد که هریک از تصاویر را برای کدام چشم پخش کند. در صورت وجود امکانات لازم، از این روش تنها می‌توان برای پخش اسلاید استفاده کرد.

 

نقاط ضعف ویدئو پروژکتور سه‌بعدی کدام است؟

با اطمینان می‌توان گفت که همه دستگاه‌ها در کنار همه فواید و پیشرفت‌هایی که دارند، تعدادی محدودیت و عیب نیز دارند که ویدئو پروژکتورهای سه‌بعدی نیز از قاعده مستثنا نیستند. برخی از معایب ویدئو پروژکتور شامل موارد زیر است:

  •  قیمت بالای عینک اکتیو
  •  عدم پخش تصاویر دوبعدی، به‌صورت سه‌بعدی
  • نیاز به رایانه با نرم‌افزار و سخت‌افزار خاص برای پخش سه‌بعدی تصاویر

 

ویژگی عینک مخصوص تصاویر سه‌بعدی

همان‌گونه که می‌دانید برای مشاهده فیلم یا هر تصویری که به‌صورت سه‌بعدی از ویدئو پروژکتور پخش شود، باید حتما از عینک استفاده کنید. قیمت عینک اکتیو که برای مشاهده تصاویر ویدئو پروژکتور اپسون استفاده می‌شود، حدود 100 دلار است که از سایر عینک‌ها گران‌تر است. در هر ثانیه بیش از 200 تصویر توسط نمایشگر پخش می‌شود که عینک قادر است هر 200 عدد را تشخیص داده و دستوری مبنی بر پخش آن دریافت کند. برخی از 200 تصویر برای چشم چپ و برخی دیگر برای چشم راست طرح‌ریزی شده‌اند.

عینک سه بعدی درحالی‌که تشخیص می‌دهد، یک تصویر برای کدام چشم است، با مسدود کردن دید چشم دیگر باعث می‌شود که تصویر سه‌بعدی به نظر برسد. هنگام پخش شدن تصویر مربوط به چشم راست، دید چشم چپ محدود می‌شود و برعکس. این عمل 200 بار در ثانیه انجام می‌شود و شما تصویری سه‌بعدی مشاهده می‌کنید.

 

جمع‌بندی

در حال حاضر یکی از بهترین وسایل صوتی - تصویری موجود در بازار، ویدئو پروژکتور سه‌بعدی اپسون است. با استفاده از ویدئو پروژکتور در کنار تجهیزات دیگر، می‌توانید از دیدن انواع تصاویر سه‌بعدی در قالب عکس، فیلم، بازی و... لذت ببرید. روش‌های مختلفی برای استفاده از ویدئو پروژکتور وجود دارد؛ اما در همه آنها باید حتما از عینک اکتیو استفاده کنید.

نظرات
 
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

تحویل سریع

آخرین مقالات

لیست قیمت و مشخصات ویدئو پروژکتور

مزایا و معایب ویدئو پروژکتور DLP

انواع لامپ ویدئو پروژکتور

نحوه اتصال آیفون به ویدئو پروژکتور

از کجا ویدئو پروژکتور خوب بخریم؟

همه چیز در مورد ویدئو پروژکتور سه بعدی

بهترین ویدئو پروژکتورهای هوشمند سال 2022

معرفی ویدئو پروژکتورهای جیبی برای موبایل

کاربرد کابل MHL

ویدئو پروژکتور جیبی برای چه مکان هایی مناسب است؟

بررسی بهترین ویدئو پروژکتورهای بازی


10 ویدئو پروژکتور سه‌بعدی پرفروش سال 2022

نمایشگرهای لمسی

REC 709  چیست؟

راهنمای انسی لومنز در ویدئو پروژکتور

واحدهای سنجش شدت روشنایی

راهنمای تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

راهنمای خرید برد هوشمند

10 ویدئو پروژکتور کلاسی پرفروش سال 2021
 

10 ویدئو پروژکتور برتر اتاق کنفرانس

10ویدئو پروژکتور سینمای خانگی پرفروش سال 2021

کاربردهای ویدئو پروژکتور

چگونه با ویدئو پروژکتور تلوزیون ببینیم؟

برعکس کردن تصویر ویدئو پروژکتور

 
 
 

ویدئو پروژکتور اپسون

معرفی جدیدترین ویدئو پروژکتور 4K لیزری

CineBeam ال جی با فناوری اولترا شورت ترو در CSE 2019

ویدئو پروژکتور P1 Smart 4K اپتما در نمایشگاه CES 2019

پرده برداری شیائومی از Mi Home Projector Lite

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور کلاسی متناسب با نیاز و بودجه شما

مزایا و محدودیت های فناوری 3LCD

آشنایی با شرکت پاناسونیک

آشنایی با شرکت ژاپنی ان ای سی (NEC)

بهبود چشم گیر کیفیت ویدئو پروژکتور های 4K اولترا HD

ویدئو پروژکتورهای لیزری اپسون

ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی 2100 و 2150 اپسون

چگونه طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور را افزایش دهیم؟

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای تماشای فیلم در فضای باز(سینمای روباز)

ویدئو پروژکتورهای سه بعدی چه مزایایی دارند؟

انتخاب ویدئو پروژکتور برای مساجد

تاریخچه شرکت اپسون

درگاه ها و کابل های قابل اتصال به ویدئو پروژکتور

تاریخچه شرکت بنکیو

ویدئو مپینگ چیست؟

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

تکنولوژی 3LCD چیست؟

 

 آی پروژکتور، اولین فروشگاه اینترنتی ویدئو پروژکتور در ایران

آی پروژکتور به عنوان اولین فروشگاه اینترنتی ویدئو پروژکتور در ایران فعالیت خود را در سال 1393 آغاز نمود. آی پروژکتور زیر مجموعه شرکت «آرمان فراز تابان» است که با شماره ثبت 550500 در اداره ثبت اسناد شهر تهران به ثبت رسیده است.

در آی پروژکتور سعی کرده ایم با ایجاد تنوع بالا، قیمت مناسب و امکان مقایسه و بررسی انتخاب را برای مشتریان راحت نماییم. همچنین تلاش کرده ایم با اخذ مجوزهای مختلف اعتماد مشتریان را جلب نموده تا با خیال راحت راحت اقدام به خرید اینترنتی ویدئو پروژکتور نمایند. آی پروژکتور نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش برندهای مطرح ویدئوپروژکتور از جمله اپسون، پاناسونیک، اپتما، بنکیو، ویوسونیک، شیائومی و ... می باشد و کالا را مستقیم و بدون هیچ واسطه ای به دست مشتریان نهایی ویدئو پروژکتور می رساند.