کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ثبت نام  \ ورود به حساب کاربری  )
  سبد خرید (0)

  مقالات

  • 70
  • 1571 مرتبه
  راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل قسمت دوم

  راهنمای خرید ویدئو پروژکتور جیبی و قابل حمل قسمت دوم

  08/12/1398

  روشنایی، فاکتور اساسی است که آن را توضیح دادیم. اگر می‌خواهید انتخاب بهتری داشته باشید و بقیه عوامل متمایزکننده ویدئو پروژکتورهای جیبی را بدانید و انتخاب بهتری داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید که همه فاکتورهای دیگر و امکاناتی که هست را توضیح داده‌ایم.

   

  رزولوشن

  برای این‌که بدانید برای خرید ویدئو پروژکتور جیبی، چه رزولوشنی نیاز دارید، این دو نکته را مدنظر داشته باشید:
  هرچه تصویر بزرگ‌تری بخواهید، اهمیت رزولوشن بیشتر می‌شود. مثلاً اگر دو ویدئو پروژکتور با رزولوشن  (qHD 960×540) و رزولوشن  (FULLHD 1920×1080) داشته باشیم، در اندازه تصویر 40 اینچ تفاوت قابل‌توجهی ندارند اما در اندازه 200 اینچ خیلی متفاوت خواهند بود.
  تصویری که می‌خواهید ببینید مهم است. اگر می‌خواهید تصویری با جزئیات زیاد را ببینید، رزولوشن بالاتر نیاز دارید. مثلاً اگر قصد پرزنت یک تصویر را دارید، رزولوشن خیلی اهمیت ندارد اما اگر می‌خواهید فایل اکسل که نوشته‌های ریز دارد را نمایش دهید، رزولوشن خیلی مهم خواهد بود.بیشترین رزولوشن که در ویدئو پروژکتورهای جیبی وجود دارد،  FULL HD است.

  در ویدئو پروژکتورهای ویژگی به نام نسبت تصویر نیز هست که نشان می‌دهد تصویر  با چه نسبتی است  از رزولوشن مشخص می‌شود. اگر به رزولوشن دقت کنید این را هم در نظر گرفته‌اید.

  acer-c200-projector

   

  چه انتخاب‌هایی ازنظر رزولوشن، در ویدئو پروژکتورهای جیبی داریم؟ 

  چون در حالت کلی، نور ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل به نسبت ویدئو پروژکتورهای معمولی کمتر است، پس‌تصویر کوچک‌تری تولید می‌کنند و رزولوشن‌های کمتری نیاز دارند.

  بیشترین رزولوشنی که در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل استفاده می‌شود، فعلاً همان FULL HD است و رزولوشن بالاتر مانند 4K فعلاً نداریم

   رزولوشن‌های عریض‌تر (نسبت تصویر 16:9 و 16:10) نسبت به رزولوشن‌های با نسبت تصویر 4:3 محبوب‌تر هستند.

    

  باطری

  یک قابلیت مهم ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل این است که باطری دارند و می‌توانید آن‌ها را بدون وصل کردن کابل برق استفاده کنید. این قابلیت باعث می‌شود اگر در مسافرت هستید و دسترسی به برق ندارید و یا برای پرزنت و ارائه مطلب به‌جایی می‌روید، فقط پروژکتورتان را روشن کنید و به دنبال پریز برق نگردید. البته همه‌ی پروژکتورهای قابل‌حمل باطری ندارند که اگر می‌خواهید حیلی قابل‌حمل باشد، به این توجه کنید.

  در مورد عمر باطری شاید 2 حالت خیلی ساده را باید در نظر گرفت. اگر می‌خواهید برای دیدن فیلم، باطری داشته باشید، دستگاهی را انتخاب کنید که حداقل 2 ساعت عمر باطری داشته باشد؛ اما اگر برای ارائه محصول و پرزنت می‌خواهید، حتی داشتن نیم ساعت باطری هم بسیار مفید خواهد بود. این نکته را هم توجه داشته باشید که برخی مدل‌ها با اینکه باطری خیلی قوی ندارند اما با پاور بانک امکان شارژ دارند که می‌توانید خیلی مفید باشد.

  pocket-projector

   

  پس سؤالات شما در مورد باطری این‌هاست:

  آیا ویدئو پروژکتور اصلاً باطری دارد؟

  حداکثر عمر باطری آن چقدر است؟

  آیا امکان اتصال پاور بانک را دارد؟

    

    نسبت پرتاب و بزرگنمایی (زوم)

  دو مشخصه‌ی نسبت پرتاب و لنز زوم در مورد ویدئو پروژکتورهای غیرقابل‌حمل، مهم هستند چون احتمالاً ویدئو پروژکتور قرار است در جای ثابتی قرار گیرد (چه بر روی سقف نصب کنید چه بر روی میز) و امکان عقب و جلو بردن را به‌راحتی ندارید. مثلاً یک کلاس درس دارید و می‌خواهید بر روی یک پرده نمایش 100 تصویر داشته باشید. در این حالت خیلی مهم است مدلی تهیه کنید که در جای مناسبی که می‌خواهید بتوانید قرار دهید، چه آن را بر روی سقف نصب کنید چه بر روی میز مثلاً لوستری آنجا نباشد.

  اما برای ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل، چون شما به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را بردارید و جلوتر یا عقب‌تر از دیوار یا پرده نمایش قرار دهید، این دو مشخصه خیلی بااهمیت نخواهند بود. بزرگنمایی که در بیشتر ویدئو پروژکتورهای قابل جمل وجود ندارد و تنها راه بزرگ و کوچک کردن تصویر آن است که دستگاه را جلوتر یا عقب‌تر ببرید.

  درعین‌حال اگر پس از بررسی فاکتور اساسی روشنایی و بقیه عوامل مهم‌تر مثل رزولوشن، پورت‌های ورودی، باطری و ... بین چند مدل حق انتخاب داشتید، مدلی را انتخاب کنید که تصویر بزرگ‌تری در فاصله ثابت نمایش دهد.

    

    قابلیت تصحیح کیستون (Keystone correction)

  تصویری که با ویدئو پروژکتور می‌بینید، باید مستطیل شکل باشد اما گاهی این‌طور نیست و تغییر شکل داده‌شده است، مثلاً ذوزنقه‌ای شده است. این اثر، اثر کیستون (keystone effect) نامیده می‌شود.

  قابلیت تصحیح کیستون دیجیتالی هم مانند نسبت پرتاب و لنز زوم، از مشخصه‌هایی است که برای ویدئو پروژکتورهای غیرقابل‌حمل اهمیت دارد. چون در مورد ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل به‌راحتی می‌توانید پروژکتور را به سمت بالا یا پایین و چپ و راست جابجا کنید تا تصویر مستطیلی درستی داشته باشید، اهمیت قابلیت تصحیح کیستون در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل، کمرنگ خواهد شد و ملاک انتخاب نمی‌تواند باشد.

   

  بلندگو

  کوچک‌ترین  ویدئو پروژکتورهای جیبی بلندگوی 1 وات دارد. یک بلندگوی 1 وات خوب، صدای قابل‌قبول و قابل‌شنیدن برای دیدن یک فیلم در اتاق 30 متری را تولید می‌کند. البته غیر از بحث شنیده شدن صداهای فیلم، کیفیت بلندگو و کیفیت صدا تأثیر بسیار زیادی بر روی تجربه دیدن فیلم دارد. هرچه ویدئو پروژکتور بزرگ‌تر شود، بلندگوهای قوی‌تر و مرغوب‌تری خواهد داشت. درنهایت  اتصال ویدئو پروژکتور جیبی به بلندگوی جدا، کیفیت صدا را بسیار بهتر خواهد کرد.

  نحوه‌ی اتصال هم با کابل AUX هست و هم در برخی مدل‌ها با بلوتوث هم می‌توانید از بلندگوهای ثابت که در خانه یا محل استفاده ویدئو پروژکتور دارید استفاده کنید و هم اینکه یک بلندگوی پرتابل بخرید و همراه ویدئو پروژکتور داشته باشید. مسلما صدای بهتر، تجربه‌ی فیلم را بسیار بهتر خواهد کرد.  

  Pocket Video Projector speaker

   

  منبع نوری و نوع فناوری تولید تصویر

   اینکه ویدئو پروژکتور از چه فناوری‌ای برای تولید تصویر استفاده می‌کند، معیار انتخاب نخواهد بود؛ اما برای آگاهی بیشتر در اینجا فناوری‌های تولید تصویر را توضیح خواهیم داد. در ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل، یکی از حالات زیر برای تولید تصویر بکار گرفته می‌شود:

  منبع نوری LED با فناوری DLP

  منبع نوری LED با فناوری LCos

  منبع نوری  لیزر با فناوری DLP

  منبع نوری لیزر با فناوری LCoS

  منبع نوری لیزر با فناوری LBS

    

  عمر لامپ

  عمر لامپ در ویدئو پروژکتورهای معمول و غیرقابل‌حمل، مشخصه بسیار مهمی است که باید توجه کنید. چون آن ویدئو پروژکتورها از لامپ‌های معمولی استفاده می‌کنند که عمر لامپ بین 1000 تا 10 هزار ساعت دارند.  اما در ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل، عمر لامپ‌ها بسیار بالاتر خواهد بود. (با فرض اینکه مدل‌های سبکی که از لامپ معمولی استفاده می‌کنند را وارد این دسته‌بندی نکنیم)

  ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل که از LED و لیزر استفاده می‌کنند، عمر لامپ 15 و 20 و 30 هزار ساعت دارند که عدد بسیار بالایی است. اگر روزی 4 ساعت استفاده کنید، حدود 10 سال عمر می‌کنند که عدد بسیار بالایی است. پس درنهایت چون کمترین عمر لامپ ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، هنوز خیلی خوب است، عمر لامپ معیاری برای مقایسه نمی‌تواند باشد. البته اگر قرار است استفاده بسیار زیاد داشته باشید، آن‌وقت کمی مهم‌تر خواهد بود.

  تنها مورد عمر لامپ استثنا در بین ویدئو پروژکتورهای قابل حمل، SONY CL1  است که 2 هزار ساعت عمر لامپ دارد که در مورد جدید CL1a به 10 هزار ساعت رسیده است.

   

   از کنتراست چرا صحبتی نشد؟!

  عدد کنتراست را اصلاً جدی نگیرید و در انتخاب ویدئو پروژکتور به آن توجه کنید. فکر کنید ندیدید کنتراست عامل بسیار مهمی در کیفیت تصویر است اما اعداد بیان‌کننده آن اصلاً قابل‌اتکا نیستند. نحوه‌ی اندازه‌گیری کنتراست، نوع صفحه‌نمایش و ... تأثیر بسیاری بر روی کنتراست واقعی دارند. برای آگاهی از کنتراست دستگاه‌ها، فقط به نظرات افراد متخصص که ویدئو پروژکتور را بررسی کرده‌اند، توجه کنید.

   

  نظرات
   
     
   

  قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
  • محمد

   1398/08/23 00:30:15
   • 0
   • 0
   بلند گوهای دیتا پروژکتور جیبی چجوریه صداش خوبه نیازی به بلندگو جانبی که نداره؟
  • خزائی

   1398/08/14 03:43:55
   • 0
   • 1
   جامع و مفید بود

  تحویل سریع

  ارسال رایگان

  اعتماد به آی پروژکتور

  فاکتور رسمی

  درخواست کارشناس

  خرید قسطی

  آخرین مقالات

   
   
   
   
   
   
   
   

  فناوری CinematicColor چیست؟

  ویدئو پروژکتور اپسون

  معرفی جدیدترین ویدئو پروژکتور 4K لیزری

  CineBeam ال جی با فناوری اولترا شورت ترو در CSE 2019

  ویدئو پروژکتور P1 Smart 4K اپتما در نمایشگاه CES 2019

  پرده برداری شیائومی از Mi Home Projector Lite

  راهنمای خرید ویدئو پروژکتور کلاسی متناسب با نیاز و بودجه شما

  مزایا و محدودیت های فناوری 3LCD

  آشنایی با شرکت پاناسونیک

  آشنایی با شرکت ژاپنی ان ای سی (NEC)

  بهبود چشم گیر کیفیت ویدئو پروژکتور های 4K اولترا HD

  ویدئو پروژکتورهای لیزری اپسون

  ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی 2100 و 2150 اپسون

  چگونه طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور را افزایش دهیم؟

  راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی

  راهنمای خرید ویدئو پروژکتور برای تماشای فیلم در فضای باز(سینمای روباز)

  ویدئو پروژکتورهای سه بعدی چه مزایایی دارند؟

  انتخاب ویدئو پروژکتور برای مساجد

  تاریخچه شرکت اپسون

  درگاه ها و کابل های قابل اتصال به ویدئو پروژکتور

  تاریخچه شرکت بنکیو

  ویدئو مپینگ چیست؟

  تصحیح کیستون یا حالت ذوزنقه ای در ویدئو پروژکتور

  لنز شیفت

  مقایسه ویدئوپروژکتور لیزری و لامپی

  رزولوشن

  کنتراست چیست؟

  درگاه MHL و کاربرد آن

  ویژگی ها و کاربرد ویدئو پروژکتور های شورت ترو

  راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

  تکنولوژی 3LCD چیست؟

  لیست قیمت و مشخصات ویدئو پروژکتور

   

  نماد اعتماد الکترونیکی - نشان ملی ثبت

  logo-namad

  logo-samandehi

  eanjoman

  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان محصول